Desinfekci bazénové vody nelze obcházet, i když by tím pochopitelně odpadla řada starostí, to bychom ovšem museli zajistit koupací nádrži naprostou sterilitu, a ta, jak známo, neexistuje dokonce ani na operačních sálech. Všude kolem nás je plno života, aniž si toho mnohdy jsme vědomi, ve vzduchu se vznáší velmi drobné mikroorganismy, viry, bakterie, poletují spolu s drobnými částečkami prachu a usazují se v prostředí, kde se jim může dařit. Živí se odumřelými zbytky rostlinných, zvířecích a lidských tkání a je to naprosto přirozený proces.

tobogán

Jistě, mohli bychom ponechat přírodu, aby si poradila sama, vždyť i ve stojatých vodách se daří rybám a jsou relativně zdravé, ovšem za předpokladu, že jsou nádrže osázeny vodními rostlinami, a že mají stabilní vodní přítok a odtok. Tohoto jevu se někdy využívá u biosférických přírodních koupališť.
Zahradní nebo vnitřní bazén či vířivka je však něco jiného. Tam nedochází k samočisticí schopnosti a nejjednodušší způsob, jak zachovat křišťálově průzračnou a čistou tekutinu uvnitř nádrže, je chemická úprava, podobně jako k tomu dochází v úpravnách pitné vody pro vodovodní řad.

plavecký bazén

Zdravotně nezávadný způsob chlorování vody

Existuje několik možností, jak to provést. Buď půjdete cestou oxidační terapie pomocí aktivního kyslíku ve formě tablet, nebo využijete sílu ozónu, anebo zvolíte klasický a osvědčený způsob chlorování. Jestliže dodržíte doporučené hodnoty dávkování kyslíkové nebo chlorové chemie, půjde o naprosto bezpečný způsob.
Nejčastěji se používá chemická sloučenina chlornan sodný https://www.chlorito.cz/chlornan-sodny, osvědčil se v úpravnách vody i v plaveckých bazénech a rekreačních či lázeňských zařízeních. Někdy se tablety obohacují dalšími speciálními přípravky, které usnadňují očistu vody, např. algicidní roztoky proti tvorbě řas a vločkovače k slučování velmi drobných nečistot do větších celků, aby se mohly usadit v bazénové filtraci. Takovým tabletám se říká tři nebo pět v jedné.