Dýně je rostlina původně z Afriky, která patří do čeledi tykvovitých. Po světě se velice rychle rozšířila, protože její pěstování není nijak obtížné a daří se ji všude tam, kde ji zaručíme teplo a dostatečnou vláhu. Z celkového počtu asi 25 druhů si lidé oblíbili ty, jejichž plody můžou konzumovat anebo je používají jako nápadité přirozené dekorace.
K nesporným výhodám těchto rostlin patří i užitečnost jejich semen, kterých má každý plod poměrně dost. Ze semen se také lisuje velice žádaný olej.
Semena dýní konzumujeme pro jejich velký obsah zinku, který je ochráncem našeho imunitního systému. Kromě toho mají významný obsah fosforu a vitamínu E a najdeme v nich i vitamín A i D, vitamíny skupiny B a minerální prvky draslík, mangan a měď.
Jsou rovněž zdrojem tolik ceněných nenasycených mastných kyselin, které snižují cholesterol a vysoký tlak a významně tím přispívají k ochraně před infarktem a mrtvicí. Díky obsahu všech potřebných látek zmírňují potíže při onemocnění prostaty, zvláště pak mírní bolest při močení. Konzumace semen ovlivňuje slabost močového měchýře u mužů i žen a pomáhá i při funkčních poruchách měchýře a onemocněních prostaty. Potlačuje rovněž případné parazity v zažívacím traktu.
Zdravá dýňová semínka můžeme jednoduše pojídat jako pamlsek anebo je zařadit do běžných jídel. Vhodné jsou třeba ráno do jogurtu, můžeme je rozdrcená přidávat při pečení do buchet nebo do pečiva, stejně dobře se hodí jako doplňková surovina do kaší, ozvláštníme s nimi běžně připravované pomazánky a určitě nám zpestří i zeleninové saláty.
Dýňová semínka mají mírně nasládlou chuť a jsou přínosnou složkou našich jídelníčků, i když nejsme třeba vegetariáni. Můžeme si je obstarat sami, pokud máme zahradu a dost prostoru k pěstování rostlin a další variantou je nákup vysušených, od dužniny očištěných semínek, nejlépe v BIO kvalitě v obchodech se zdravou výživou.