Komu se nelení, tomu se zelení. Tak zrovna tímto heslem byste se při udržování bazénové vody rozhodně řídit neměli. Její nazelenalá barva totiž může naznačovat, že se vám v bazénu rozmnožily řasy, které nejenže vadí lidské pokožce, ale rovněž mohou poškodit některé součástí bazénu. V nejhorším případě dokonce ucpat i filtr. Proto je dobré nejen řasy, ale i další cizorodé látky v bazénu co nejefektivněji eliminovat .
1. Síťka – sice to na první pohled nevypadá, ale síťka je první ochrannou linií při boji proti vodním škůdcům. Slouží samozřejmě „pouze“ k vytahování pevných nečistit, které do bazénu zavál vítr, ale i jeden nevinný list může zamořit bakteriemi veškerou vodu.
2. Chlór – kdo chce zatočit z nebezpečnými mikroby a bakteriemi, použije chlór. Jedná se o velice účinný prvek, který dokáže zatočit prakticky se všemi mikroskopickými škůdci, kteří se mohou v bazénové vodě nacházet. Prodává se buďto ve formě prášku nebo tablet. Jedinou podstatnou vadou chlóru jeho dráždivost, která se projevuje hlavně u jedinců s citlivější nebo nemocnou pokožkou. Řešením může být změnit chlór za některý přípravek s kyslíkem. Sice je to dražší, ale zcela bez následků.
3. Sůl – ano, i prostá sůl může fungovat jako dezinfekce. Pouze jí musíte použít poměrně velké množství, takže se to prodraží. Navíc ne vždy má stoprocentní dezinfekční efekt. Proto je dobré využít solonizační jednotku a s její pomocí přeměnit sůl na chlór. Nebojte se, je to poměrně běžná praxe hlavně na západ od našich hranic. Chlór se navíc vyloučí pouze v malém množství, tudíž nepůsobí agresivně a je zcela neškodný.
4. UV lampa – i pomocí ultrafialových paprsků se dá bazénová voda poměrně efektivně čistit. S největší pravděpodobností se jedná o bazénovou dezinfekci pro budoucnost, ale v dnešní době je čištění vody touto metodou přeci jen ještě trochu drahé.