Kdybychom nahlédli do historie a procházeli obdobím průmyslové revoluce, zjistíme, že jedny z prvních nástrojů ve strojírenské výrobě, jsou soustružnické nože. Jedná se o svérázný typ obrábění, kdy se otáčí obrobek kolem své osy a třísku z něj odebírá řezný nástroj. Je to vlastně jediný způsob, jak vyrábět a opracovávat osově souměrné obrobky typu válců či disků. Soustružení je z pohledu dělníka také poměrně atraktivní a možná, že právě vy jste také tomuto kouzlu propadli, například v domácí dílně, kde máte malý dřevosoustruh a zhotovujete z něj zajímavé dekorativní svícny, madla a úchytky, nohy židlí apod.

lože soustruhu

Soustružnický nůž se zhotovuje v mnoha typech provedení, známe například nože uběrací, hladící, závitové, zaoblovací, tvarové, rádiusové či zapichovací a s touto pestrou plejádou nástrojů dovedou soustružníci vykouzlit i roztodivné tvary. Kde například se soustružnický nůž může uplatnit, jestliže tentokrát pomineme dřevosoustruhy?

proces soustružení

Strojírenská výroba – strojírenství se bez soustružnického nože neobejde v kusové ani v sériové výrobě, jsou to nástroje pro celou řadu strojírenských provozů a využívají se v podstatě denně. Výhodou soustružnických nožů je poměrně nízká cena a velmi dlouhá životnost, na rozdíl od takových vrtáků, které se mohou docela často lámat.

Údržba – některé údržbářské dílny také potřebují soustruhy a soustružnické nože https://www.i-nastroje.cz/soustruznicke-a-jine-noze.

Zámečnictví – v zámečnických dílnách se také mohou vyskytovat soustruhy a možná, že právě vy pamatujete zámečnickou dílnu Vývoje a výroby zabezpečovací letecké techniky v Praze Ruzyni, která tu byla v provozu ještě na počátku devadesátých let, než jí pohltil zub času.

Kutilové – například majitelé automobilových veteránů také mohou využít soustruhy pro opravárenskou činnost. Pro veterány neseženete náhradní díly, protože se zcela logicky už nevyrábí, a tak se mnohdy musíte spoléhat na vlastní zručnost.